15.05.2024

Vekaletle Kurban ve Yaz Kur’an Kursları Tanıtım Toplantısı Düzenlendi.

Bartın'da 2024 Yılı Vekaletle Kurban ve Yaz Kur’an Kursları Tanıtım Toplantısında konuşan Başkanlık Müftüsü Selami Emen, “Türkiye Diyanet Vakfı Türkiye’de ve dünyada vekaletle kurban organizasyonunda güvenin sembolü haline gelmiştir” dedi.

Bartın Kültür Merkezinde düzenlenen programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ömer Keskin: Din görevlilerimizin gayretleri ile 2024 yılında vekaletle kurban kesim organizasyonunda kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma duygusu içerisinde çıtayı bir üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti.

Müftü Keskin: “Türkiye Diyanet Vakfımız 149 ülkede güzel hizmetler yapıyor. Gittiğimiz yerlerde su kuyusu açıyor; birçok ülkeye hediye Kur’an-ı Kerim ve 44 dilde kitaplar gönderiyor. 30 yıldır gittiğimiz yerlerden öğrenciler geliyor. 30 yıldır getirip okuttuğumuz öğrenciler şimdi Afrika'nın farklı ülkelerinde, Balkanlarda ya bakan, ya vekil, ya komutan, ya iş adamı oldular. Dünyanın dört bir yanında Müslüman kardeşlerimiz kurban geldiğinde bizim yolumuzu gözlüyorlar. Kardeşlerimizin beklentilerine, özlemlerine, dualarına cevap verebilmemiz açısından kurban önemli bir ibadettir.” ifadesini kullandı.

Toplantıda din görevlilerine hitap eden Başkanlık Müftüsü Selami Emen, Türkiye Diyanet Vakfı’nın dünyaya en büyük hizmet götüren kuruluş olduğunu ifade ederek, kurban organizasyonlarının yüksek hassasiyetle yapıldığını, kesilen kurbanların hepsine nezaret edildiğini ve bütün kurbanların bire bir takip edildiğini ifade etti.

Müftü Emen’in Yaz Kur’an Kursları konusunda da bilgilendirme yaptığı konuşmasında her yaş grubundan çocuk ve gencin katıldığı yaygın din eğitimi faaliyetinin en önemlilerinden biri olduğunu ifade etti.

Müftü Emen, Günümüzde çocuklar ve gençler için doğru dini bilgi alma, İslam'ın temel kaynaklarını öğrenme ve ibadetleri birer alışkanlık haline getirebilmenin en efektif yolları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yıllardır sürdürülen yaygın din eğitimi faaliyetleri olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Vekaletle Kurban ve Yaz Kur’an Kursları Tanıtım Toplantısına İl Müftüsü Ömer Keskin, İl Müftü Yardımcıları, ilçe müftüleri, şube müdürleri, vaiz ve uzmanlar, Kur’an Kursu öğreticileri ve din görevlileri katıldı.