16.10.2022

Amasra'daki maden patlamasında hayatını kaybeden maden emekçileri son yolculuğuna uğurlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Amasra’daki maden ocağında yaşanan patlamada hayatını kaybeden Rahman Özçelik ve Gürdal Serenli için düzenlenen cenaze törenlerine katıldı.

Patlamada hayatını kaybeden Rahman Özçelik Makaracı köyündeki evinde Kuran-ı Kerim okunması, dua edilmesi ve helallik alınmasının ardından kılınan cenaze namazı sonrası köy mezarlığına defnedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, madencinin tabutu başında bekleyen babası Yusuf ve asker olan ağabeyi Süleyman Özçelik’e taziyelerini iletti.

Rahman Özçelik’in cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Cenaze namazının ardından kısa bir tezkiye konuşması yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Muhterem kardeşlerim, şu anda musallada bulunan ve dün maden ocağı kazasında Rahmet-i Rahman’a kavuşan Rahman Özçelik kardeşimizin cenaze namazını hep birlikte eda ettik, Allah kabul eylesin. Rabbim cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah. Göçük altında, enkazda kalan Müslüman kulların bu sebeple vefat etmiş olanlarına fıkhi olarak biz hükmen şehit diyoruz. İnşallah Rahman kardeşimiz bu şehitlik mertebesine ulaşan kardeşlerimizden olur. Rabbim bu şekildeki talebimizi, duamızı kabul buyursun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından, “Şu anda musallada bulunan Rahman kardeşimizi Hakk’a uğurluyoruz. Rabbimize hamdolsun ki kendileri inşallah şehadet makamına ulaşmak suretiyle, Rabbimizin sevgili Habibine komşu oluyorlar.’’ dedi.

Selçuk Ayvaz’ın Uğurlar köyünde yaşayan ailesine taziye ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden Selçuk Ayvaz’ın annesi, babası ve kardeşine taziyelerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da aileye taziyelerini ileterek, Ayvaz için burada dua etti.

Selçuk Ayvaz’ın cenaze namazını İl Müftüsü Ömer Keskin kıldırdı. Namaz öncesi şehidin anne, baba, kardeş ve yakınlarına taziyelerini ileten Müftü Keskin şehit için dua etti.

Cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yapan İl Müftüsü Keskin ‘’ Maden ocağı kazasında Rahmet-i Rahman’a kavuşan Selçuk Ayvaz evladımızı Rabbim cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah. Kalanlara ve sevdiklerine Rabbim sabırlar versin.’’ dedi.