29.03.2017

İl Müftüsü Mahmut GÜNDÜZ’ün ''Üç Aylar ve Regaib Kandili'' Mesajı

Yüce Rabbimizin kullarına olan rahmet ve merhametinin bir göstergesi olarak bizlere ihsan ve ikram buyurduğu mübarek “Üç Aylar” mevsimine bir kere daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  29 Mart Çarşamba günü Recep ayının ilk günü, 30 Mart Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de mübarek Regaib Kandili’dir.

Rabbimizin rahmetinin, affının ve lütfunun yağmur gibi insanlığa indiği bu mübarek mevsimde, sevgili Peygamberimiz (s.a.s) her zamankinden daha fazla ibadet eder ve “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur” (Hanbel, Müsned, I,259.)  diye dua ederdi.

Bu aylar; geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe daha azimli ve enerji dolu olarak girmek için iyi bir imkândır.

Bu aylar; yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için bulunmaz bir fırsattır.

Müslümanlar olarak; bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini tövbe, ibadet, hayır hasenatla ihya etmenin ve en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. Kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz, milletimiz ve bütün din kardeşlerimiz için bol bol dua etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Bartın ilimiz olmak üzere aziz milletimizin ve bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; bu kutlu zaman diliminin ülkemizin ve tüm İslam âleminin birlik ve beraberliğine, kardeşliğe, barış ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.