30.06.2016

Kadir Gecesi Mesajı

Rahmet ve bereket dolu, ibadetin mükâfatının sınırsız olarak verildiği; dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaşırken 1 Temmuz Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece 'Bin aydan daha hayırlı' olan Kadir Gecesi'ni idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız. 

Ramazan ayının ve orucun fazileti, içinde bulunduğu Kadir Gecesi ve o gecede nazil olan Kur’an hürmetinedir. Gelişiyle birlikte gönül dünyamızı aydınlatan, iç âlemimizi zenginleştiren Kadir Gecesi,  insanlığın rehberi olan Kur’an’ın indirildiği gecedir.

Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gecede, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükten arınması, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp, kötü davranışlarımızın azalması, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için yeni adımlar atma imkânı olarak değerlendirilmelidir.

Her Müslüman, ramazan ayını ve Kadir Gecesini bir fırsat bilmeli, bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Diğer mübarek gecelerde olduğu gibi bu gecede günahlarımız için pişmanlık duyarak, Sevgili Peygamberimizin Kadir gecesinde okumayı tavsiye ettiği “Ya Rabbi! Sen elbette affedicisin, affı seversin, beni de affeyle” diyerek tövbe etmeliyiz. 

Aynı dinin, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları onaran bayramların, ülkemizdeki huzur ve güven ortamının kalıcı olmasına, İslam dünyasında kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesine ve İslam ülkelerinin tekrar barış ve esenlik yurdu olmasına vesile olması için Rabbime dua ve niyaz ediyorum.

Zihnimiz ve kalbimizdeki yükleri hafifleterek ruhumuzda derin izler bırakan Kadir Gecenizi ve akabinde idrak edeceğimiz Mübarek Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularla tebrik ediyor, selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.

 

                                                                                       Mahmut GÜNDÜZ

                                                                                       Bartın Müftüsü